Cabernet sauvignon

Cabernet sauvignon

Cabernet sauvignon

 

Cabernet sauvignon je poměrně mladá modrá odrůda, která však po právu dobyla svět.  Vznikla nesjpíše náhodou, někdy v 17. století v Bordeaux, a jejími rodiči jsou Sauvignon blanc a Cabernet franc. Podařená vína postavená na Cabernetu sauvignon jsou monumentální, mají dostatek průbojných tříslovin, temnější barvu, poměrně výraznou kyselinku a nádherný, dlouhý dozvuk. Bývají velmi dobře připravena ke zrání do krásy. Ta z Bordeaux vonívají po černém rybízu, s lehkými notami kořenitými a bylinnými, např. po příjemně štiplavém pepři nebo vzdušné mátě. Zrají do ušlechtilých tónů tabákových.

Typicky „cabernetová“ je pikantní vůně po zelené paprice. Cabernety sauvignon z oblastí nad domovinu teplejších mohou připomínat marmeládu z višní či např. černé olivy. Cabernetu sauvignon sluší barikování (které ho umí zjemnit a dodat příjemný vanilkový nádech) a později i ležení na láhvi - chce svůj čas. Některá mladá Bordeaux postavená na Cabernetu umí ochutnávajícího zaskočit přehršlí svíravých tříslovin, často si však, pokud to nejsou Bordeaux z nezralých hroznů, žádají jen svůj čas - několik let zrání je uhladí a uklidní do harmonie. Podobnou práci obstarává i stará odrůda Merlot, která má třísloviny sametovější a výborně se s Cabernetem sauvignon ve směskách doplňuje. Tyto dvě slavné odrůdy z Bordeaux nyní nacházíme na všech vinařských kontinentech.

Co se týče našeho kontinentu starého, je krom Bordeaux třeba zmínit i italské Toskánsko, kde se kromě tradiční odrůdy Sangiovese úspěšně pěstují právě i Cabernet sauvignon a Merlot, a jejich směsím se říká „Supertoskán“.

Cabernet sauvignon, produkt náhodného křížení dvou starších odrůd, dobyl vinařský svět nejen svou schopností dát krásná, výrazná vína, a to na různých místech, ale i poměrně snadnou prací  pro vinohradníka; když odrůda dozraje, dává dobré hrozny, neboť má vysokou odolnost vůči všemožným komplikacím a nemívá přehnané výnosy.

Přes všechny dobyvatelské výpravy však Cabernet sauvignon nechal svou dokonalost doma, v Haut-Médocu a jeho podoblastech – ano, nechal své mohutné tělo, svou klasicistní stavbu v Pauillacu, a svou nejjemnější tvář snad v Margaux, kde umí rozvinout i vzácnou květovou notu do fialek a růží.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy