Gewurztraminer

Gewurztraminer

Gewurztraminer

 

Gewurztraminer (italsky Traminer aromatico) je ušlechtilá bílá odrůda s hrozny slupek růžové až červené barvy, jejíž vína patří k nektarům s nejbohatším, nejvýraznějším a nejzdobnějším parfémem vůbec

Jakkoliv název odrůdy odkazuje k německému slovu pro koření, ona plamenná vůně evokuje především květy a některé ovoce. Přirovnali bychom ji k růžím, přirovnali bychom ji k broskvím a hlavně k liči (aroma těchto plodů je v nezvyklé shodě s vůní naprosté většiny vín z Gewurztramineru). Někdy si u sklenky vzpomeneme i na vůni zázvoru. V ústech bývá Gewurztraminer příjemně plný až olejovitý, s velmi jemnou či téměř nepřítomnou kyselinkou.

Geneticky je odrůda blízkou příbuznou Tramínů (bílého a červeného) a jurského Savagninu (jakkoliv mají vína těchto odrůd odlišné charaktery).

Hlavním útočštěm Gewurztramineru je kdysi německé, dnes francouzské Alsasko. V Alsasku je Gewurztraminer velmi ceněný, patří mezi čtyři odrůdy (společně s RieslingemPinotem gris a Muscatem), které se smí sázet na nejlepších (Grand cru) vinicích. V rámci Alsaska je pravděpodobně „nejgewurztraminerovatější“ oblastí tzv. Vallée noble, kde je vhodná vápencová podlož a vína překvapují pro odrůdu nezvyklou svěžestí. Často se tu nechávají hrozny přezrávat pro tvorbu velmi intezívních, sladkých vín (Vendanges tardives, Selection de grains nobles). Nejlepší alsaská mají i dobrý potenciál ke zrání a s časem „medovatí“. Krom Alsaska se Gewurztraminer pěstuje také v Alto Adige, v Porýní, v Bádensku a byl zkoušen i v některých oblastech nového světa.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy