Merlot

Merlot

Merlot

 

Merlot je velmi oblíbená modrá odrůda. Pochází z Bordeaux, její výspou je pravý břeh řeky Dordogne. Na této odrůdě bývají postavena slavná vína z apelací Saint-Émilion a Pomerol. Merlot nese krásnou ovocnost, sametovost a plnější tělo s příjemnými tříslovinami. Je vyhlášený právě svou schopností dávat vína poměrně plná a tělnatá, přece však bez svíravosti a vynuceného dlouhého zrání, jakkoliv je dobrého zrání schopen.

Ne náhodou se Saint-Émilionu přezdívá „Burgundsko v Girondě“. Oproti burgundskému Pinotu noir má však Merlot výrazně temnější, fialovou barvu, je opulentnější, vonívá po zralých malinách, ostružinách či švestkách a jeho keře jsou na rozdíl od křehkého pinotu velmi bujné a je třeba se starat, aby se na nich nehoupalo hroznů příliš (méně hroznů tu znamená větší koncentraci vůně a chuti). Nazrálý Merlot tíhne k tabákovým a koženým tónům.

Úspěšně Merlot expandoval do nového světa, kde v teplejších oblastech snadno dozrává (zmiňme Kalifornii), dobře plodí a dává velmi ovocná, někdy až marmeládová, plná vína. Merlot se s úspěchem pěstuje také v Toskánsku, kde se, podobně jako v Bordeaux, mísí s Cabernetem do harmonické směsi. Merlot dodává drsnějším Cabernetům (Cabernet sauvignon či Cabernet franc) jemnost, zaoblenost, zatímco Cabernety přináší pikantnost, kořenité vůně a třísloviny.

Poměrně často se však setkáme i s Merlotem samostatným a i taková vína mohou být nádherná. Legendární Château Petrus z Pomerolu je koneckonců z celých 95% Merlotem. Takový Merlot však roste z ideální vápencové podlože a jde o staré vinice, s minimálními výnosy (z velké plochy vinic se udělá jen málo vína), čímž se dosahuje výrazného charakteru a krásné koncentrace. Právě vinohradníkova práce je u Merlotu velmi důležitá. Odrůda si také žádá sklizeň v pravý čas, nezralý i přezrálý Merlot ztrácí velmi zřetelně svou krásu.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy