Mosel

Mosel

Mosel

 

Strmé břidlicové svahy řeky Mosely mezi Koblenzem a Trevírem pokrývají vinohrady kde jen to jde. Místní podmínky jsou mimořádné - klima je sice chladnější, avšak slunce odrážené zrcadlem řeky a lesklými úlomky břidlicových skal dává vzniknout excelentním rieslingům.

Disponují nezaměnitelnou aromatikou květových, bylinných, ovocných (grapefruit, ananas) a minerálních not, září vzdušnou lehkostí a tradičně mají méně či více zbytkového cukru, který je však v naprosté harmonii s výraznou kyselinou. Moselské vinohrady jsou nejstrmější na světě, práce je na nich velmi tvrdá a mechanizace často nemožná.

Vytříbenější moselská vína se jmenují podle svých vinic (víno z vinice jménem Juffer u vsi Brauneberg se bude jmenovat Brauneberger Juffer). Vína z nejlepších vinic mohou někdy nést označení „Großes Gewächs”. Vína z hroznů sklízených s velmi dobrou zralostí zase přívlastky (podobně jako v ČR) – KabinettSpätlese, a nejzralejší Auslese.

Oblast Mosel lze rozdělit na různé podoblasti. Patří mezi ně i přítoky Saar a Ruwer, na nichž se révě také daří. Nejznámější je střední Mosela, kde se hroznům zpravidla dostává dostatku slunce a kde vína zároveň disponují výraznou mineralitou. Do střední Mosely spadá např. zmíněný Brauneberg se slavným vinohradem Juffer. Spodní tok Mosely („Untermosel, Terassenmosel”) je vyhlášený víny suchými, réva zde roste na starých, ve svazích vybudovaných terasách.

Většinu moselských vín si vychutnáme stejně dobře za mlada jako po řádném uležení, v druhém případě se můžeme těšit na zajímavé kořeněné, někdy i „petrolejové” noty.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy