Nebbiolo

Nebbiolo

Nebbiolo

 

Nebbiolo je stará modrá odrůda, která pochazí z italského Piemontu. Svou domovinu opouští jen velmi vzácně. Doma však dává vína, která patří k nejceněnějším na starém kontinentu, vína velká a vznešená, vína s mohutnou stavbou, světlejší barvou a velmi bohatou, komplexní vůní.

Nejslavnějšími Nebbioly jsou Barolo a Barbaresco, a vskutku bývají ukázkou charakteru odrůdy – vybavená pevnými tříslovinami, vyšším alkoholem a svěží kyselinkou, tato vína nestárnou, jen zrají do krásy. V sudech odpočívají často i kolem 3 let a sluší jim poležet i později na láhvi. Třísloviny se  časem uhladí, Nebbiolo ztratí svou svíravost, ale nikoliv svou mohutnost. Zavoní velmi výrazně a elegantně po růžích, čokoládě, tabáku, mátě a dalších bylinách, lékořici či zemitěji, i po lanýžích. Pokud bychom hledali ovoce, můžeme nalézt třešně, švestky, jahody nebo maliny.

Právě na ovocnosti si základají některá lehčí Nebbiola, např. pod názvem „Langhe Nebbiolo“. Vinaři u těchto vín extrahují méně svíravých tříslovin a připravují charakterní vína, která si může každý vychutnat už v jejich mládí.

Nebbiolo dostalo své jméno nejspíš podle mlhy (italsky nebbia), která je v kopcích Piemontu častým úkazem. Z mlhy tu vystupují jen vrcholky keřů této odrůdy a na obzoru Alpy. Nebbiolo se tam pěstuje už odedávna, i přes všechna úskalí, která skýtá.

Je třeba velmi přesně určit čas sklizně a vůbec udělat vše pro harmonii, neboť u rozverného Nebbiola se umí vymknout snad všechno – třísloviny, kyselinka i alkohol. Piemontské vinaření je však úspěšné a má mnoho tradic. Patří k nim i předepsaná minimální doba školení pro nejlepší vína (Barolo, Barbaresco), aby nebyla lahvována a komercializována nepřipravená, neuleželá a příliš drsná. Tradičně se také používají veliké dřevěné sudy - je tomu jen pár desítek let, co někteří vinaři (poměrně úspěšně) zkoušejí využívat nerezové tanky a malé soudky (228l), po vzoru Burgundska. Školení a zrání jsou pro Nebbiolo klíčovými otázkami.

A jak již bylo řečeno, nejlépe je si velké Nebbiolo vychutnat až když má jeho šat výrazně cihlové odlesky - ukáže se pak jako velmi elegantní, neprosto nestydlivé a výrazné, přitom však pevné, harmonické a vyrovnané.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy