Odrůdy

Odrůdy

Odrůdy

 

Odrůdy vinné révy dělíme na bílé a modré. Některé z nich jsou starobylé a pravděpodobně příbuzné divoké révě (Cabernet franc či Sangiovese), jiné jsou náhodnými kříženci a mutacemi (Chardonnay či mladší Cabernet sauvignon). Existují i odrůdy velmi mladé, šlechtěné, které většinou excelují ve výnosech či odolnosti vůči škůdcům. Navzdory tomu většina velkých vín stále vzniká z tradičních evropských odrůd, které se však po epidemii Mšičky, nešťastně na starý kontinent dovozené z Ameriky, musí dávat na podnože (tedy kořeny) jiných, odolných odrůd. 

Některé odrůdy velmi výrazně odráží klima, složení půdy a druh geologického podloží ve výsledném víně (Riesling, Pinot noir), jiné mají velmi výraznou a méně proměnlivou odrůdovou aromatiku (Gewurztraminer). 

Různým odrůdám vyhovuje různá půda, různé podnebí, i různá péče. Hledání nejlepší souhry místa, člověka a odrůdy dalo vzniknout francouzskému systému, kde mnohdy odrůda splývá s místem původu - odrůda se vůbec neuvádí na etiketu, tedy je jasné, že bílé Sancerre bude Sauvignon a červené Gevrey-Chambertin Pinot noir. S jinou odrůdou vinař nemá právo místo původu revandikovat. Naproti tomu v Alsasku, v německých oblastech či u nás - povolených odrůd je vícero, na etiketě hrají prim a podle odrůdy se víno prodává, spíše než podle konkrétního místa původu.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy