Pinot gris

Pinot gris

Pinot gris

 

Pinot gris (italsky Pinot grigio, německy Grauerburgunder či Rulander, česky příp. Rulandské šedé) je starou odrůdou, jejiž vína mohou mít poměrně výraznou vůni, vyšší obsah alkoholu či zbytkový cukr a často i pěkné, plnější tělo. Kyselinku mívají spíše jemnou.

Pinot gris pochází z Burgundska, vznikl spontánní mutací Pinotu noir. Ve své domovině je již vzácný a svá krásná vína dává především v Alsasku, v severní Itálii (Alto Adige) nebo v různých vinařských oblastech Německa. Oblíbený je i v České republice. Hrozny Pinotu gris jsou zbarveny do hněda či do růžova, připravuje se z nich ale většinou klasické bílé víno a barvy slupek se nevyužívá.

Velmi záleží na vinařském stylu – Pinot grigio v severní Itálii, podobně jako některé „Rulandery“ v Německu, se sklízí brzy, aby byla kyselinka zachována a víno mělo spíše svěží charakter. V Alsasku se naopak vyhledávají bohaté, kořenité vůně, zlatější barva, medovitost, potenciál dobrého zrání (do máslových tónů) a „olejovitý“ pocit v ústech, toť vše typické pro těžší Pinot gris z velmi zralých hroznů. Pinot gris v Alsasku patří ke čtyřem odrůdám, které lze vysadit na nejlepších vinicích, označených Grand cru. Někdy se hrozny nechávají přezrát a připravují se z nich sladká vína s velmi dobrou koncentrací chuti (např. Selection de grains nobles).

Pinot gris totiž dobře dozrává, snadno dosahuje vyššího obsahu cukru, potažmo alkoholu. Na tuto ctnost je však třeba dávat i pozor, aby vinařům vína neztěžkla a zůstala harmonická a vyvážená. Oproti jiné ušlechtilé alsaské odrůdě, Gewurztramineru, je Pinot gris přece jen stydlivější, jeho parfém je spíše lehce ovocný a kořenitý, není tak výrazný a květový jako Gewurztraminer, zato však Pinot gris povětšinou disponuje lepší svěžestí.

 

 

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy