Sangiovese

Sangiovese

Sangiovese

 

„Jovova krev“ je tradiční modrá odrůda z italského Toskánska. Její hrozny, dostane-li se jim řádné péče, patří k těm z nejušlechtilejších - umí dát ryzí, vznešená vína s dechberoucí harmonií. Souzní v nich svěží třešňová ovocitost s lehkou zemitostí, s jemnou, hřejivou kořenitostí a s drapériemi uhlazených, nesvíravých tříslovin. Doušek doznívá velmi dlouho. Sangiovese vždy disponuje příjemnou, svěží kyselinkou a výraznější ovocitostí do zmíněných třešní, případně do jahod. Se stárnutím získávají navrch zemité noty. Barvy je Sangiovese spíše světlejší.

Hlavní baštou odrůdy je Montalcino, kde se z něj (a jenom z něj) vyrábí legendární Brunello di Montalcino, u nějž zákony nutí vinaře k velmi pečlivé práci, která schopnosti a potřeby odrůdy dobře respektuje. Na Sangiovese stojí např. i Rosso di Montalcino, Vino nobile di Montepulciano a většina Chianti, bývá také součástí tzv. „supertoskánských“, ve směsi s odrůdami z Bordeaux.

Sangiovese se tradičně školilo ve velikých dřevěných sudech, objevili se však vinaři, kteří, podobně jako u Nebbiola v Piemontu, začali využívat malých a nepoužitých dubových soudků, po vzoru Burgundska a Bordeaux. Taková Sangiovese si připíšou ještě vanilkové, kávové a jiné „dřevěné“ noty. Co se školení týče, Sangiovese jej potřebuje. Nemá sice třísloviny tak drsné jako zmíněné Nebbiolo, přece však jsou přítomné. Brunello di Montalcino je na sudech minálně 2 roky a nesmí být vypuštěno na trh mladší než čtyřleté.

Sangiovese bylo donedávna poněkud ve stínu populárních odrůd z Bordeaux, nyní se však, především zásluhou Brunella, dostává zpět ke svému vlastnímu, toskánskému slunci. Kromě přistěhovalců, s kterými nakonec Sangiovese došlo smíření v některých dobrých směskách, odrůdě uškodili především samotní vinaři, kteří nekladli důraz na kvalitu, zvyšovali výnosy a produkovali v Chianti vína mdlá. Podobně jako mnoho dalších odrůd, Sangiovese žádá jistou péči a obětování kvantity pro kvalitu. Poslední dobou se celková kvalita vín z této odrůdy velmi výrazně zlepšila a Sangiovese je znovu synonymem pro krásné víno z Toskánska.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy