Výroba šumivého vína

Výroba šumivého vína

Výroba šumivého vína

 

Šumivá vína vznikají z bílých i modrých odrůd. Jejich největším specifikem je druhotné kvašení - k již zkvašenému vínu se přidají kvasinky a cukr, což podnítí nové kvašení, při němž, v uzavřeném prostoru (tank u Prosecca či lahev u Champagne a Crémantů), znovu vzniká CO2 (oxid uhličitý), který se stává součástí vína a dodává mu perlivost.

Vzhledem k tomu, že bude přidáván cukr, si základní vína pro výrobu vín šumivých žádají hrozny na spodním prahu zralosti. Kyselinka harmonizuje příp. sladkost, nese svěžest a pomáhá, pokud chceme nechat šumivé víno později zrát (což, především u Champagne, není špatný nápad). I z toho důvodu se šumivá vína připravují z odrůd přirozeně disponujících dobrou kyselinkou, jakými jsou Chardonnay, Pinot noir, Pinot meunier, Pinot blanc či Riesling. Základní vína se připravují nejčastěji stejně jako vína bílá, a to i v případě modrých odrůd (Pinot noir se ihned lisuje a nedojde tak k extrakci barvy ze slupek, jde o tzv. Blanc de noirs, bílé víno z modrých hroznů). Pokud se jedná o šumivé rosé, může být základní víno buď růžové nebo směskové z vín bílých a červených.

Prokvašené základní víno, které může pocházet z různých odrůd a různých ročníků (vyjma ročníkových šumivých vín), se poté stáčí do lahví (či do uzavřených tanků) za přidání tzv. liquer de tirage, jenž obsahuje kvasinky a cukr. Dochází k novému kvašení a vznikající CO2 se stává součástí vína. Když je kvašení dokončeno, tak se lahve Champagne a Crémantů obrací dnem vzhůru, u hrdla se díky tomu usazují kaly (složené především z odumřelých kvasnic). Následuje tzv. dégorgeage, kdy se víno otevře, kalů zbaví, přidá se ještě jedna dozáž (liquer d’expedition, který obsahuje cukru od stopového množství - Brut, až po více než 50g/l - Doux), víno se zakorkuje a je připraveno k prodeji.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy