Syrah

Syrah

Syrah

 

Syrah (Shiraz) je starobylá, ušlechtilá modrá odrůda, původem ze severní Rhóny, kde se z ní dodnes připravují vyhlášená jednoodrůdová vína. Mají za mlada plnější fialovou barvu a jejich parfém nám může evokovat především koření, pepř, lékořici, vůni zpracované kůže, jistou „masovitost“, ale také ostružiny či rybíz. Syrah mívá dostatek důrazných tříslovin a zároveň přítomnou kyselinku, což jeho podařená vína předurčuje k dlouhověkosti a k úspěšnému zrání na láhvi, při němž dochází k zjemnění a zaoblení.

Oproti ostatním modrým odrůdám mohou některé ovocné vůně za mlada chybět a naopak se objevit během zrání. Podařený, několik let uleželý Syrah ze severu (Côte-RôtieHermitage a nejlepší exempláře ze Saint-Joseph) bývá lehce vybledlý, avšak harmonický, vzdušný a stále velmi svěží, vůní nám může připomínat některá burgundská. Jižnější Cornas je naopak vždy velmi temné, mohutné víno. Ještě jižněji na Rhóně či v Languedocu Syrah přidává své kvality do víceodrůdových vín. Hojně se rozšířil v Austrálii. Tam i jinde v novosvětských vinařských oblastech mívá Syrah za mlada uhlazenější projev než doma na Rhóně. Nacházíme více ovoce (až do marmelády), jemnější třísloviny, vyšší obsah alkoholu a méně svěžesti.

Syrahu sluší poměrně dobře školení v dubových sudech, včetně decentních vanilkových not, které z nich může získat. Pokud se Syrah nepodaří, což je většinou zapříčiněno nezralostí hroznů, bývá nevybíravý, velmi drsný, herbální a svíravý. Jeho výrazný projev se hojně využívá k doplnění jiných odrůd, na Rhóně se Syrah tradičně snoubí s mírnějším, ovocnějším a alkoholičtějším Grenache.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy