Tabulka s ročníky

Tabulka ročníků je orientační a týká se zejména větších vín daných oblasti - tedy těch, která mají zřejmý potencíál zrání. Nikoliv např. lehkých vín bílých. Červená barva vyzývající k archivaci často znamená červenou jen pro největší vína. Kupříkladu: Burgundské červené Grand Cru 2010 je ještě dobré nechat zrát, ale burgundské village 2010 (např. Gevrey-Chambertin) je již připravené k otevření. O dobrý ročník (ohodnocený 9 body) se však, samozřejmě, jedná v obou případech.  

Číselné hodnocení se snaží být průsečíkem názorů znalců, nelze však zapomenout, že každý ročník má svůj charakter a jeho hodnocení je také (a především) otázkou vkusu. U burgundského příkladu tak můžeme ročníky rozdělit např. na vhodné pro příznivce ročníků studenějších (jako 2008), s pěknou svěžestí a mineralitou, a teplejších (2009), s vyšším alkoholem a zralými ovocnými vůněmi.   

Je třeba také zmínit, že aromatika nazrálých vín nemusí každému vyhovovat. Mladší vína mohou být drsná (zvláště Bordeaux nebo Barolo), jejich otevření však znamená více svěžích ovocných tónů. Nazrálá vína, červená i bílá, mívají aromatiku kořenitější a zemitější, často např. s lanýži, jejich třísloviny bývají oblejší a vlídnější než v mládí.

Francie
Německo a Itálie
Svět

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy