Toscana

Toscana

Toscana

 

Toskánsko je srdcem italského vinaření. V okolí nynějších měst Florencie a Sieny, ve zvlněné, přesto dobře prosvětlené krajině, rostla réva odedávna volně, kultivovat ji však začali již Etruskové. Většina toskánských vín stojí na starobylé, domorodé modré odrůdě Sangiovese.

Patří k nim i zřejmě nejznámější italské víno Chianti, s příjemnou ovocitostí, vhodné k pití za mlada, patří k nim i déle školená Chianti Riserva a Chianti Classico, tedy Chianti z lepších poloh, či vznešená, velká vína z malých apelací: Vino nobile di Montepulciano a Rosso či Brunello di Montalcino. Hrozny vín „di Montalcino“ chytají své slunce na kopcích kolem historického městečka, kde jim sousedy nejsou nikdo jiný než olivovníky, kde vzduch voní rozmarýnem a odkud lze za jasných dní spatřit moře. Brunella mají větší stavbu a musí, podle zákona, po sklizni ještě čtyři dlouhé roky zrát u vinaře. Podařená Brunella jsou komplexní, harmonická, s velkou finesou. Všem vínům z odrůdy Sangiovese je však společná přítomná kyselinka, dostatek tříslovin, střední tělo, vůně i chuť po třešních a dalším ovoci, dohromady s typickou, příjemnou zemitostí.

V Toskánsku se úspěšně zabydlely i odrůdy z Bordeaux - Cabernet sauvignon a Merlot dávají, ať už samostantně, či v kombinaci s lokálním Sangiovese, vína známá jako „supertoskánská“. Tato vína jsou inspirována Bordeaux nejen svými odrůdami, bývají také školena v nových dubových sudech (tzv. barikování). Nejprve byla mimo apelace, musela se prodávat jako „zemská vína“. Když však dostatečně ukázala své kvality, které jsou nepochybné, dostalo se jim nakonec i apelace samostatné – DOCG Bolgheri. Zároveň s tím bylo umožněno přidávat omezené množství odrůd z Bordeaux, kterým se v Toskánsku opravdu velmi daří, i do základních Chianti. Co se bílých vín týče, ta lehčí dává odrůda Trebbiano, plnější bílá najdeme pod samostatnou apelací – Vernaccia di San Gimigiano.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy