Vallée du Rhône

Vallée du Rhône

Vallée du Rhône

 

Od města Lyon až na jih k Marseille, kde Rhóna ústí do Středozemního moře,  jsou její břehy zdobeny vinohrady. Stejně jako klima tak i charakter vín je velmi odlišný v závislosti na vzdálenosti od moře.

Nejlepší rhónská vína nesou jména svých vesnic nebo svahů, přičemž každé takové místo má jisté mikroklima a předepsané odrůdy. Severní vinařské Rhóně dominuje Syrah a dává zde na příkrých svazích hrozny pro velmi elegantní a ceněná vína, kterými jsou Côte-Rôtie a Hermitage. Na Syrahu stojí i rozsáhlejší apelace Crozes-Hermitage a Saint-Joseph, jejichž vína bývají o něco jednodušší a vhodná spíše k vychutnání za mlada. Naopak monumentální, temná a lehce drsnější vína, s dobrým potenciálem zrání, vznikají kolem vsi Cornas. Na severu Rhóny se pěstuje také zajímavá bílá odrůda Viognier (především v Condrieu), která dává vína plná, velmi aromatická.

Cestou na jih svahy ztrácí strmost a do širšího údolí tak snáze vtéká sluneční žár, který, společně s mistrálem, leckterou vegetaci docela vysuší. Nikoliv však révu příhodných odrůd. Vlády se tu ujímá Grenache, doplněný o Mourvedre, přetrvává Syrah, Marsanne, Rousanne a další. V těchto oblastech se již vína míchají z různých odrůd a právě zde vzniká většina základních vín apelace Côtes-du-Rhône a Côtes-du-Rhône-villages. Červeným dává Grenache příjemnou ovocnou vůni a hřejivost, ostatní odrůdy přidávají barvu či třísloviny. Nedaleko měst Avignon a Orange se nachází několik mimořádných vinařských vsí - legendární Châteuneuf-du-Pape, také Lirac, a dále od řeky, pod horou Ventoux, pak najdeme Gigondas a Vacqueyras. Tato mohutná vína mají bohatou aromatiku, vyšší obsah alkoholu, plnou, zároveň jemnou stavbu a intenzívní, dlouho doznívající chuť. Nedaleko se nachází i Tavel, samostatná apelace kvalitních růžových vín.

Kontaktujte nás:


+420 720 151 667

Navštivte nás:

Wine Society s.r.o
Korunní 21
120 00 Praha 2
Po – Pá
otevřeno dle akcí a předchozí domluvy